Новини Запоріжжя

«На старт, увага, вибори» – у Запоріжжі експерти обговорили початок та перебіг виборчої кампанії11 лютого у відбулася перша зустріч Запорізького Медіаклубу – дискусія «На старт! Увага! Вибори!». Експерти та безпосередні учасники поілтичного процесу обговорили початок передвиборчої кампанії, проблеми, з яким стикається електорат та штаби кандидатів у Президенти, а також особливості політичного дискурсу у країні на передодні волевиявлення. “Нові політичні сили” зафіксуали основні тези дискусії.

У 2019 році в Україні – станом на 8 лютого (кінець реєстрації кандидатів) 44 особи виявили бажання позмагатися за посаду очільника держави. «40 кандидати – чоловіки, 4 жінки. Варто зазначити, що у 2019 році зареєстровано найбільше учасників – у 2014 було 21, а у 2004 – 24. Сорок чотири не було ніколи!» – зазначила модераторка дискусії, запорізька журналістка і член Наглядової ради Суспільного мовлення Ольга Вакало.

Голова обласної організації партії «ДемАльянс» Юрій Сидоров вважає, що наразі політики не думають на перспективу, а усе «планування» закінчується 31 березня – днем волевиявлення. «У мене таке враження, що кандидати на пост президента наразі не думають про кінець кампанії, наче після 31 березня світ закінчиться, – говорить Юрій Сидоров. – Це спостерігається по тому, як спілкуються кандидати та інші учасники перегонів, прихильники різних таборів. Немає дискусії, а усе спілкування спирається на «низинний» рівень – образи».

Ще однією проблемою нинішньої «президентської» кампанії експерти вважають велику кількість політичних технологій, які можуть маніпулятивно вплинути на виборців, а особливо, на тих, хто не визначився з вибором.

Так, серед того, що може «викривити» бачення реальності соціолог, керівниця агенції MLS Group Надія Кузмичова називає рейтинги та результати соціологічних опитувань. На її думку, ті чи інші цифри можуть створити ефект ейфорії у штабах кандидатів, через що вони можуть не звернути увагу на інші важливі показники. «Це може призвести до того, що електорат тієї чи іншої політичної сили просто приєднається до одного з лідерів перегонів чи не піде на вибори, – вважає Надія Кузмичова. – Другий момент стосується безпосередньо електорату. У цьогорічній виборчий кампанії багато нових моментів, які збурили політичний простір – емоції від обговорення, шоу, яке ведеться певними виборчими штабами, породжує дискусію про те, які відповіді на ключові питання передвиборчих програм та того, яким чином країна буде жити після 31 березня».

Незважаючи на політичні технології, які застосовують кандидати, не зовсім зрозумілі відповіді на важливі питання життя країни: що буде з окупованими територіями та переселенцями, ввжає радниця Мінсоцполітики з питань вимушених переселенців Анастасія Перепелиця. «Хочеться почути від кандидатів конструктив: що буде з Донбасом, яке ставлення до вимушених переселенці. Окремо стоїть питання участі ВПО у виборах – і це не питання права, а питання його застосування. Адже за конституцією усі без винятку громадяни мають право голосувати – навіть жителі тимчасово окупованих територій». Також Анастасія Перепелиця додає, що за даним міністра МВС, значно зросла кількість громадян, які їдуть з непідконтрольних територій, експертка припускає, що ці люди можуть виїздити для участі у виборах.

Ще одна негативна складова передвиборчого процесу – певна радикалізація суспільства. Прибічники різних політичних рухів починають протистояти не тільки «на словах», а й із застосування сили.

Так, експерти зазначають, що радикалізм може бути як природнім – суспільство «живе» та рефлексує на ті чи інші події так і спровокованим політсилами. Редактор запорізького інформаційного порталу «Акцент» Олександр Чубукін зазначив: «На жаль, останні кілька днів показали: небезпека радикалізації є. Брати участь у мітингах, у зустрічах з кандидатами – може бути небезпечним. Це не дає можливості людям в повній мірі демократично визначитися з тим, кого вони підтримують. Мені здається, в найближчий тиждень-два стане зрозуміло, чи треба чекати радикалізації виборчого процесу».

«У 2014-му ми толерували тому, як патріотично налаштовані активісти обливали своїх противників зеленкою, – ділиться головред інтернет-видання «Время новостей» Костянтин Кулаков. – За цей час формувалася група людей – активістів чи псевдоактивістів, які звикли діяти лише такими методами. Зараз у деяких з них з’явилися політичні покровителі. Тож раніше зеленка та яйця використовувались проти прихильників «русского мира», а зараз – проти політичних опонентів. Іноді – зеленка, а іноді, як у випадку з Гандзюк, щось пострашніше. Повинна бути межа, через яку не можна переступати».

Політичний оглядач газети «Міг», депутат Запорізької міської ради від “Батьківщини” Володимир Москаленко вважає, що кандидати у президенти мають проговорювати у своїй діяльності питання так певного «цивілізаційного вибору». «Якщо Україна хоче жити далі та бути повноцінною країною – її завдання у майбутньому увійти до так званого «золотого мільярда», – говорить Володимир Москаленко. – Якщо ми потрапляємо до «мільярду» – у нас є перспективи. Якщо це питання вирішити не вдасться, то країна й надалі займатиметься тим, що робить зараз». На його думку, одна з ознак руху «цивілізаційного вибору» нещодавнє закріплення у Конституції курсу до НАТО та ЄС.

Хоча загроза впливу на президентські вибори з-боку Росії є значною, Юрій Сидоров переконаний, що шанси обрати «проросійського» кандидата надзвичайно малі: «Шансів обрати відверто проросійського Президента з категорії колишніх комуністів чи регіоналів – немає, – вважає голова запорізького «ДемАльянсу». Навіть враховуючи політичні настрої у Запоріжжі. Вони не матимуть критичного впливу на результати загальноукраїнського волевиявлення»Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *